Οι Survivors2 είναι μία ομάδα παρέμβασης, τα μέλη της οποίας είναι πρώην και νυν ωφελούμενοι της κλινικής αποκατάστασης των Γιατρών Χωρίς Σύνορα για θύματα βασανιστηρίων στην Αθήνα. Η ομάδα δημιουργήθηκε με σκοπό την ευαισθητοποίηση για τα δικαιώματα και την αναγνώριση των θυμάτων βασανιστηρίων και βάναυσης ή απάνθρωπης μεταχείρισης που ζουν στην Ελλάδα.
«Ονομαζόμαστε Survivors2 επειδή όλοι μας έχουμε υποστεί βασανιστήρια και άλλες μορφές βίας για να φτάσουμε στην Ελλάδα και, αντί να βρούμε ασφάλεια και υποστήριξη εδώ, είμαστε αναγκασμένοι για άλλη μια φορά να δώσουμε αγώνα για να επιβιώσουμε.» Πατρίκ
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που πέρασαν από την Ελλάδα και τώρα βρίσκονται σε άλλη χώρα.
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που προσπαθούν να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους στην Ελλάδα τώρα.
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που μπορεί να αναζητήσουν καταφύγιο στην Ελλάδα στο μέλλον.
Αγωνιζόμαστε για μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση όσον αφορά την πραγματικότητα που βιώνουν τα θύματα βασανιστηρίων στην Ελλάδα.
Αγωνιζόμαστε για αξιοπρεπείς και ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης για όλα τα θύματα βασανιστηρίων στην Ελλάδα.
Αγωνιζόμαστε για ένα σύστημα ασύλου στην Ελλάδα που σέβεται και καλύπτει τις ιδιαίτερες ανάγκες των ανθρώπων που έχουν υποστεί βασανιστήρια.
Εάν θέλετε να πάρετε συνέντευξη από ένα μέλος των Survivors2 ή να μας καλέσετε να μιλήσουμε για τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν τα θύματα βασανιστηρίων και βάναυσης/απάνθρωπης μεταχείρισης που ζουν στην Ελλάδα, επικοινωνήστε μαζί μας: Kyriaki.Margariti@athens.msf.org
![]() | Θέλουμε να επωφεληθούμε της ευκαιρίας για να μιλήσουμε για όλους τους αιτούντες ασύλου, τους πρόσφυγες και για τα άτομα χωρίς νομιμοποιητικά έγγραφα όταν σας υπενθυμίζουμε ότι όχι μόνο η υγεία μας έχει σημασία και ότι έχουμε δικαίωμα στην υγειονομική περίθαλψη, αλλά ότι η υγεία μας συνδέεται άμεσα με τη ΔΙΚΗ ΣΑΣ. |
![]() | Γιατί πρέπει να γίνουν περισσότερα ώστε η διαδικασία ασύλου στην Ελλάδα να αναγνωρίζει τις ιδιαίτερες ανάγκες των θυμάτων βασανιστηρίων |
![]() | Με λένε Ομάρ* και έχω υποστεί βασανιστήρια, καθώς και βάναυση και απάνθρωπη μεταχείριση. Αυτά έγιναν στην πατρίδα μου, από συμπατριώτες μου. Ήρθα στην Ελλάδα το 2017 για να γλιτώσω. Με κράτησαν στον καταυλισμό της Λέρου, ένα από τα μικρά Γκουαντάναμο της Ελλάδας. |
![]() | Την επόμενη εβδομάδα, οι ελληνικές αρχές θα αρχίσουν να απομακρύνουν ανθρώπους που ζουν με καθεστώς πρόσφυγα ή επικουρικής προστασίας από τα σπίτια, τα διαμερίσματα και τους καταυλισμούς όπου ζουν στο πλαίσιο του προγράμματος στέγασης ESTIA της Ύπατης Αρμοστείας. Θα διακοπεί επίσης η χρηματική βοήθεια που λαμβάνουν. |