Οι Survivors2 είναι μία ομάδα παρέμβασης, τα μέλη της οποίας είναι πρώην και νυν ωφελούμενοι της κλινικής αποκατάστασης των Γιατρών Χωρίς Σύνορα για θύματα βασανιστηρίων στην Αθήνα. Η ομάδα δημιουργήθηκε με σκοπό την ευαισθητοποίηση για τα δικαιώματα και την αναγνώριση των θυμάτων βασανιστηρίων και βάναυσης ή απάνθρωπης μεταχείρισης που ζουν στην Ελλάδα.
«Ονομαζόμαστε Survivors2 επειδή όλοι μας έχουμε υποστεί βασανιστήρια και άλλες μορφές βίας για να φτάσουμε στην Ελλάδα και, αντί να βρούμε ασφάλεια και υποστήριξη εδώ, είμαστε αναγκασμένοι για άλλη μια φορά να δώσουμε αγώνα για να επιβιώσουμε.» Πατρίκ
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που πέρασαν από την Ελλάδα και τώρα βρίσκονται σε άλλη χώρα.
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που προσπαθούν να ξαναφτιάξουν τη ζωή τους στην Ελλάδα τώρα.
Οι Survivors2 αγωνίζονται για όλα τα θύματα βασανιστηρίων που μπορεί να αναζητήσουν καταφύγιο στην Ελλάδα στο μέλλον.
Αγωνιζόμαστε για μεγαλύτερη ευαισθητοποίηση όσον αφορά την πραγματικότητα που βιώνουν τα θύματα βασανιστηρίων στην Ελλάδα.
Αγωνιζόμαστε για αξιοπρεπείς και ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης για όλα τα θύματα βασανιστηρίων στην Ελλάδα.
Αγωνιζόμαστε για ένα σύστημα ασύλου στην Ελλάδα που σέβεται και καλύπτει τις ιδιαίτερες ανάγκες των ανθρώπων που έχουν υποστεί βασανιστήρια.
Εάν θέλετε να πάρετε συνέντευξη από ένα μέλος των Survivors2 ή να μας καλέσετε να μιλήσουμε για τα ζητήματα που αντιμετωπίζουν τα θύματα βασανιστηρίων και βάναυσης/απάνθρωπης μεταχείρισης που ζουν στην Ελλάδα, επικοινωνήστε μαζί μας: Kyriaki.Margariti@athens.msf.org