Είστε εδώ
Αρχική σελίδα / Νέα / Η ανθρωπιστική βοήθεια φτάνει στο Λίβανο με δυσκολία
Περίπου 79 τόνοι ανθρωπιστικής βοήθειας έχουν ήδη φτάσει στη Βηρυτό, ενώ άλλοι 100 τόνοι αποτελούμενοι από σκηνές, κουβέρτες και ιατρικό υλικό των ΓΧΣ, βρίσκονται αποθηκευμένοι στο λιμάνι της Λάρνακας, περιμένοντας να αποσταλούν.
Η τελευταία αποστολή υλικού έγινε το Σάββατο 29 Ιουλίου με 27 τόνους υλικού για αιμοκάθαρση και 6 επιπλέον τόνους με φάρμακα, χειρουργικά κιτ και εξοπλισμό εξυγίανσης νερού. Η πρωτεύουσα του Λιβάνου βρίσκεται μόνο 200 χιλιόμετρα μακριά. Ωστόσο, το ταξίδι διαρκεί περίπου 10 ώρες.
Τη Δευτέρα 24 Ιουλίου, οι ΓΧΣ κατάφεραν να αποστείλουν στο Λίβανο 46 τόνους μη ιατρικού υλικού, όπως κιτ προσωπικής υγιεινής και μαγειρικά σκεύη. Μέχρι τώρα, το υλικό αυτό έχει διανεμηθεί αλλά υπάρχουν ανάγκες για ακόμη περισσότερο.
Ακόμα κι αν η ομάδα που βρίσκεται στη Λάρνακα καταφέρει να αποστείλει ανθρωπιστική βοήθεια στη Βηρυτό, οι δυσκολίες δε σταματούν εδώ. Η διανομή της ανθρωπιστικής βοήθειας στο Λίβανο, στην Τύρο, στην Τζεζίν, στο Αλάυ και στη Σιδώνα, όπου οι ΓΧΣ έχουν ξεκινήσει προγράμματα παροχής βοήθειας, γίνεται μόνο με μικρά οχήματα, καθώς τα φορτηγά δεν μπορούν να κυκλοφορήσουν στους δρόμους λόγω των συχνών αεροπορικών επιδρομών.
Για να ενισχύσετε τη δράση των Γιατρών Χωρίς Σύνορα μπορείτε να κάνετε μια δωρεά κάνοντας κατάθεση στους παρακάτω τραπεζικούς λογαριασμούς: ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: Αρ. Λογ/σμού: 435-01-001400-33 ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: Αρ. Λογ/σμού: 080/480847-95 ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ: Αρ. Λογ/σμού: 83658835 EUROBANK ΕΡΓΑΣΙΑΣ: Αρ. Λογ/σμού: 0026.0215.41.0100065050 ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ: Αρ. Λογ/σμού: 5011-013626-464 Μπορείτε επίσης να συνεισφέρετε μέσω πιστωτικής κάρτας (VISA, Εμποροκάρτα, Mastercard ή DINERS) με ένα απλό τηλεφώνημα στο 210 - 5 200 500 (Τμήμα Δωρητών) . Αν γίνει κατάθεση μέσω τραπέζης, θα πρέπει οπωσδήποτε να μας ενημερώσετε το συντομότερο δυνατό στο τηλ. 210 - 5 200 500 για να μπορέσουμε να σας στείλουμε την απόδειξη και το τριμηνιαίο περιοδικό μας. |