Είστε εδώ
Αρχική σελίδα / Νέα / Αϊτή: Οι ΓΧΣ επαναδραστηριοποιούνται σε νοσοκομείο του Πορτ-ο-Πρενς
Ωστόσο, τώρα η κατάσταση έχει βελτιωθεί σημαντικά και το υγειονομικό προσωπικό επέστρεψε στην πτέρυγα επειγόντων περιστατικών του νοσοκομείου, με στόχο να προσφέρουν δωρεάν περίθαλψη στους τραυματίες πολέμου. Από την έναρξη του επείγοντος προγράμματος την προηγούμενη Παρασκευή έως τώρα, οι ΓΧΣ περιέθαλψαν 10 ασθενείς, όλοι τους άμαχοι, που έφεραν τραύματα από σφαίρες, δύο από τους οποίους πέθαναν. Η παροχή επείγουσας περίθαλψης σε τραυματίες πολέμου ανεστάλη το απόγευμα της Κυριακής και τη νύχτα, καθώς η κατάσταση ήταν πολύ ανασφαλής για να μπορέσει το ιατρικό προσωπικό να εργαστεί στο νοσοκομείο.
Την προηγούμενη εβδομάδα υπήρξαν αρκετά περιστατικά κατά τα οποία ένοπλες ομάδες εισέβαλαν σε μονάδες υγείας, τρομοκρατώντας και απειλώντας τόσο το ιατρικό προσωπικό όσο και τους ασθενείς. Αυτά τα γεγονότα έδειξαν καθαρά την έλλειψη σεβασμού για την αμεροληψία των δομών υγείας και την ανάγκη απρόσκοπτης πρόσβασης όλων των ασθενών στην ιατρική περίθαλψη. Γι' αυτό η συνέχιση της δουλειάς στο νοσοκομείο θεωρήθηκε ανασφαλής, δεδομένου του χάους και της βίας που επικρατούσε στους δρόμους.
Ωστόσο, η κατάσταση έχει κατά κάποιον τρόπο σταθεροποιηθεί τώρα και το ιατρικό προσωπικό μπόρεσε να επαναλάβει τη δουλειά του στα νοσοκομεία. Οι ΓΧΣ συνεχίζουν να παρακολουθούν την κατάσταση για να αξιολογήσουν τις συνθήκες ασφάλειας και τη δυνατότητα ασφαλούς πρόσβασης στις δομές υγείας.
Οι 16 τόνοι ανθρωπιστικής βοήθειας που επρόκειτο να παραλάβουν οι ΓΧΣ στην Αϊτή στις 13 Φεβρουαρίου, στάλθηκαν τελικά στο Μαϊάμι. Η οργάνωση είχε νωρίτερα αναφέρει ότι το φορτίο είχε προσγειωθεί, αλλά η ανασφάλεια στο αεροδρόμιο εμπόδισε την παραλαβή του. Η βοήθεια θα παραδοθεί στην Αϊτή όταν αποκατασταθεί η ασφάλεια στο αεροδρόμιο. Στο μεταξύ, οι ΓΧΣ τροφοδοτούν τις μονάδες υγείας με ορισμένα από τα βασικά αποθέματα που διαθέτουν επί τόπου.
Επίσης, η οργάνωση υποστήριζε με προσωπικό το νοσοκομείο «Σεν Νικολά» στο Σεν Μαρκ. Την προηγούμενη εβδομάδα, η ανασφάλεια εμπόδισε την προγραμματισμένη επίσκεψη της ομάδας των ΓΧΣ. Οι ΓΧΣ εκφράζουν την ελπίδα ότι οι συνθήκες θα επιτρέψουν την ασφαλή επιστροφή των μελών τους μέσα στις προσεχείς ημέρες.
Στα προγράμματα των ΓΧΣ σε ολόκληρη την Αϊτή εργάζονται 14 εθελοντές και 84 άτομα, ντόπιο προσωπικό.