Είστε εδώ
Αρχική σελίδα / Νέα / ΓΧΣ: η ανασφάλεια εμπόδιο για τη βοήθεια στους εκτοπισμένους πληθυσμούς στη Λ.Δ. του Κονγκό
Παρά τις πρόσφατες προσπάθειες και πρωτοβουλίες για σταθεροποίηση της κατάστασης στην περιοχή, διαπράττονται ακραίες πράξεις βίας κατά των εκτοπισμένων. Τις τελευταίες μέρες έχουν αναφερθεί αρκετές θηριωδίες, προσωπικές επιθέσεις, βιασμοί και δολοφονίες.
Γενεύη - Η συνεχής ανασφάλεια που επικρατεί στους δρόμους και στις περιοχές γύρω από τους καταυλισμούς των εκτοπισμένων πληθυσμών, παραμένει το μεγαλύτερο εμπόδιο για την ελεύθερη παροχή της ανθρωπιστικής βοήθειας. |
| |
Από τις αρχές του 2005 και μετά την επανέναρξη των βιαιοτήτων ανάμεσα σε πολεμικές φατρίες, δεκάδες χιλιάδες κατοίκων έχουν εκτοπιστεί. Την ίδια στιγμή, πολλά χωριά έχουν δεχτεί επιθέσεις στην περιοχή Ντιούγκου. Πρόσφατες συγκρούσεις έχουν εξωθήσει περισσότερους από 20.000 ανθρώπους στους δρόμους του Ιτούρι. Οι τοπικοί αυτοί πληθυσμοί, ήδη αποδυναμωμένοι από τη σύγκρουση που ταλανίζει την περιοχή από το 1999, υποχρεώθηκαν να βρουν καταφύγιο στα γύρω δάση και να εγκαταλείψουν τα λιγοστά τους υπάρχοντα, λάφυρα πια των λεηλασιών. Παρά τις πρόσφατες προσπάθειες και πρωτοβουλίες για σταθεροποίηση της κατάστασης στην περιοχή, διαπράττονται ακραίες πράξεις βίας κατά των εκτοπισμένων. Τις τελευταίες μέρες έχουν αναφερθεί αρκετές θηριωδίες, προσωπικές επιθέσεις, βιασμοί και δολοφονίες. Ιδιαίτερα οι γυναίκες και τα παιδιά υφίστανται τις σοβαρότερες συνέπειες από τις αντιμαχόμενες φατρίες. Οι εθνικές εντάσεις αυξήθηκαν ξανά και ο έντονος φόβος επικρατεί γι' άλλη μια φορά στην περιοχή. Ο βίαιος εκτοπισμός των πληθυσμών εκτυλίσσεται σε μία χρονική περίοδο κατά την οποία οι κοινότητες καλλιεργούν τα εδάφη τους και, εάν η ασφάλεια δεν αποκατασταθεί σύντομα, η έλλειψη σε τρόφιμα ενδέχεται να επιδεινωθεί και να προκαλέσει σοβαρά προβλήματα υποσιτισμού ανάμεσα στους πιο ευπαθείς πληθυσμούς. Ήδη σε μερικές από τις πληγείσες περιοχές, 1 στα 4 παιδιά εμφανίζουν σημάδια μέτριου έως σοβαρού υποσιτισμού. Ωστόσο, μέχρι τώρα η πλειοψηφία των εκτοπισμένων πληθυσμών που έχει συγκεντρωθεί στους πιο μεγάλους, προσωρινούς καταυλισμούς, έγινε αποδέκτης της διανομής τροφίμων και άλλων βασικών ειδών πρώτης ανάγκης. Δεν υπάρχει όμως καμία ένδειξη ότι αυτές οι οικογένειες θα θελήσουν να επιστρέψουν στα χωριά τους εξαιτίας της συνεχιζόμενης ανασφάλειας. Οι ΓΧΣ ξεκίνησαν εκστρατεία εμβολιασμού κατά της επιδημίας της ιλαράς για παιδιά κάτω των 15 ετών στους καταυλισμούς Τσε και Κάκουα καθώς και στο χωριό Τζίνα. Υπολογίζεται ότι θα εμβολιαστούν περίπου 10.000 παιδιά. Οι ΓΧΣ προσφέρουν επίσης ιατρική υποστήριξη στο Τσε και στο Κάκουα, όπου έχουν παρατηρηθεί αρκετές περιπτώσεις υποσιτισμού παιδιών και βίας κατά γυναικών και μικρών κοριτσιών. Όλα τα ιατρικά περιστατικά που αφορούν σε χειρουργικές και μαιευτικές επεμβάσεις παραπέμπονται στο νοσοκομείο των ΓΧΣ στην πόλη Μπούνια, πρωτεύουσα της περιοχής Ιτούρι. Οι ΓΧΣ παρέχουν επίσης καθαρό, πόσιμο νερό και υγειονομική υποστήριξη η οποία περιλαμβάνει την κατασκευή χώρων υγιεινής για τους πληθυσμούς που έχουν συγκεντρωθεί στον καταυλισμό Κάκουα, δίπλα στις ακτές της λίμνης Άλμπερτ.
|