Είστε εδώ
Αρχική σελίδα / Νέα / Νίγηρας: Αγώνας κατά των επιδημιών και του υποσιτισμού
Συχνά, ασθένειες όπως η ιλαρά και η χολέρα προκαλούν υψηλή νοσηρότητα σε διάφορες περιοχές της χώρας και επιτείνουν τα μόνιμα προβλήματα που συνδέονται με τον υποσιτισμό των πλέον τρωτών παιδιών στη χώρα.
Το πρώτο τρίμηνο του 2004, η ιλαρά έπληξε την πρωτεύουσα Νιαμέι. Το Μάρτιο και Απρίλιο 2004, οι ΓΧΣ πραγματοποίησαν, σε συνεργασία με το υπουργείο Υγείας, εκστρατεία μαζικού εμβολιασμού κατά της ιλαράς στη Νιαμέι και δύο άλλες περιφέρειες. Πριν από την ολοκλήρωση αυτής της εκστρατείας, πάνω από 30.000 άνθρωποι είχαν μολυνθεί από την ασθένεια και οι ΓΧΣ είχαν εμβολιάσει 100.000 παιδιά ηλικίας από 6 μηνών έως 5 ετών. Οι ΓΧΣ παρείχαν επίσης στο μεγαλύτερο νοσοκομείο της Νιαμέι ιατροφαρμακευτικά εφόδια για την περίθαλψη παιδιών που έπασχαν από κρίσιμες επιπλοκές σχετιζόμενες με την ασθένεια.
Οι επιδημίες οδήγησαν επίσης σε αύξηση του υποσιτισμού. Αυτήν τη στιγμή, οι ΓΧΣ υλοποιούν ένα επείγον επισιτιστικό πρόγραμμα στη νοτιοδυτική πόλη Μαράντι. Κατά τη διάρκεια του 2003, 6.500 παιδιά έλαβαν αγωγή υψηλής περιεκτικότητας σε πρωτεΐνες στο Κέντρο Θεραπευτικής Σίτισης της οργάνωσης.
Στόχος αυτού του προγράμματος είναι να καθιερώσει μια νέα προσέγγιση στην αντιμετώπιση του σοβαρού υποσιτισμού, η οποία συνίσταται στον περιορισμό ή ακόμη και στην εξάλειψη της φάσης νοσηλείας σε νοσοκομείο. Το ένα τρίτο των παιδιών που εισάγονται στο Κέντρο και όλα εκείνα που δεν πάσχουν από σοβαρό υποσιτισμό περνούν κατευθείαν στη φάση κατά την οποία αντιμετωπίζονται ως εξωτερικοί ασθενείς.