Είστε εδώ
Αρχική σελίδα / Νέα / Αλέξανδρος Τράντας: «Έτρεξα για τους ΓΧΣ στον Κλασικό Μαραθώνιο της Αθήνας»
Το κίνητρό του ισχυρό και η θέλησή του ακόμα μεγαλύτερη. Η ιδέα γεννήθηκε στο σχολείο μέσα από μια δραστηριότητα που καλούσε τους μαθητές να συνδυάσουν το αθλητικό με το ανθρωπιστικό πνεύμα. «Θεώρησα ότι ήταν μια πολύ καλή αφορμή να περάσω ένα δυνατό μήνυμα τόσο στους συμμαθητές μου όσο και στον κόσμο μέσα από αυτή τη μεγάλη γιορτή του αθλητισμού». Ο Αλέξανδρος ενημέρωσε με ένα γράμμα φίλους και συμμαθητές γι’ αυτή την απόφαση καλώντας τους να ενισχύσουν την πρωτοβουλία του, και εκείνοι ανταποκρίθηκαν άμεσα και πολύ θερμά αγκαλιάζοντας αυτή την προσπάθεια. Φορώντας μπλουζάκι με το λογότυπο των ΓΧΣ έτρεξε στα 10χλμ. μεταφέροντας μπροστά σε χιλιάδες κόσμου ένα δυνατό μήνυμα υποστήριξης της δράσης μας. Μιλώντας για τα συναισθήματά του κατά τη διάρκεια του μαραθωνίου αναφέρει χαρακτηριστικά «Ένιωθα διαφορετικά. Ο σκοπός για τον οποίο έτρεξα φέτος μου έδωσε μεγαλύτερη ώθηση», και συνεχίζει «Μακάρι να υπάρξουν και άλλοι που θα ακολουθήσουν το παράδειγμα».
Αλέξανδρε ένα μεγάλο ευχαριστώ από όλους εμάς!