You are here
Front page / Νέα / Συνεχίζουμε την παρέμβαση για μετανάστες στα νησιά του Αιγαίου
Αθήνα, 19 Σεπτεμβρίου – Σε συνέχεια των παρεμβάσεων που πραγματοποιήσαμε στις αρχές του Σεπτέμβρη με αφορμή τις νέες αφίξεις μεταναστών σε νησιά του Αιγαίου, ομάδες των Γιατρών Χωρίς Σύνορα επισκέπτονται αυτή την εβδομάδα τα νησιά της Λέσβου και της Σύμης για να αξιολογήσουν την κατάσταση σ’ αυτά και σε άλλα νησιά της περιοχής.
Κατά την επίσκεψή μας, θα αξιολογήσουμε τις ανάγκες και θα επιχειρήσουμε να οργανώσουμε την παροχή ιατρικής βοήθειας, συμπεριλαμβανομένης της παραπομπής ασθενών σε νοσοκομείο καθώς και τη διανομή ειδών υγιεινής, σε στενή συνεργασία με τις τοπικές αρχές.
Οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα από το 2008 παρέχουμε ιατρική και ανθρωπιστική βοήθεια σε μετανάστες και αιτούντες άσυλο στην Ελλάδα