You are here
Front page / Νέα / Λ.Δ. Κονγκό: η αναζωπύρωση της έντασης πλήττει τους ΓΧΣ και τους ασθενείς τους
Οι ομάδες των Γιατρών Χωρίς Σύνορα αναγκάζονται να αναζητήσουν καταφύγιο για να γλιτώσουν από τις συνεχιζόμενες συγκρούσεις. Τα προγράμματα κατά του AIDS εξακολουθούν προς το παρόν να λειτουργούν αλλά οι εχθροπραξίες ενδέχεται να καταστήσουν αδύνατη τη διανομή των φαρμάκων κατά του AIDS.
Οι συγκρούσεις σηματοδοτούν κλιμάκωση της εθνοτικής έντασης στην πόλη μετά από αρκετούς μήνες αστάθειας.
Δυνάμεις προσκείμενες στον επικεφαλής του στρατού στην περιοχή, τον Μπούζα Μάμπε, προσπάθησαν να ανακτήσουν τον έλεγχο της πόλης όταν στις 26 Μαΐου ξέσπασαν οι συγκρούσεις ανάμεσα σε αυτές και σε στρατιώτες που πρόσκεινται στο συνταγματάρχη Μουτεμπούσι, ο οποίος αποτάχτηκε από το στρατό το Μάρτιο.
Η ανταλλαγή πυροβολισμών στην περιοχή του Μπουκάβου, όπου είναι και η βάση της ομάδας των ΓΧΣ, καθώς και επιθέσεις εναντίον διεθνών μη κυβερνητικών οργανώσεων, ανάγκασαν το προσωπικό των ΓΧΣ να εγκαταλείψει τα γραφεία του στις 27 Μαΐου.
Παροχή αντιρετροϊκών στο Μπουκάβου
Τον Οκτώβριο του 2003, οι ΓΧΣ άρχισαν να παρέχουν αγωγή με αντιρετροϊκά σε ασθενείς με AIDS στο Μπουκάβου, όπου υλοποιούν πρόγραμμα για τον έλεγχο και την αντιμετώπιση του HIV/AIDS από το 2000. Η βοήθεια που προσφέρουν οι ΓΧΣ δεν έχει διακοπεί προς το παρόν, ωστόσο υπάρχουν ανησυχίες ότι οι συνεχιζόμενες συγκρούσεις μπορεί να καταστήσουν αδύνατη την παροχή των αναγκαίων φαρμάκων στους ασθενείς.
Σύμφωνα με το συντονιστή του προγράμματος, Κόνραντ Πουτζ, «Ευτυχώς όλα τα μέλη της ομάδας μας είναι ασφαλή. Θα ήταν πραγματικά κρίμα, εάν τα προγράμματα διακόπτονταν, καθώς η συνεχής παροχή φαρμάκων συνιστά κρίσιμο κομμάτι της αγωγής με αντιρετροϊκά».