You are here
Front page / Νέα / Απαγωγή δύο μελών των Γιατρών Χωρίς Σύνορα στη Λ.Δ. του Κονγκό
Αυτόπτες μάρτυρες αναφέρουν ότι είδαν ένοπλους να σταματούν το αυτοκίνητο και να βγάζουν έξω τους δύο συνεργάτες μας οδηγώντας τους στη συνέχεια στο δάσος προς άγνωστη κατεύθυνση.
Οι ΓΧΣ καταδικάζουν αυτήν την ανεξήγητη έως τώρα πράξη και απαιτούν την άμεση και χωρίς όρους απελευθέρωση των δύο συναδέλφων τους. Η διεθνής ανεξάρτητη ανθρωπιστική οργάνωση που τους τελευταίους 4 μήνες πραγματοποιεί επείγουσες ιατρικές δραστηριότητες με σκοπό την υποστήριξη των εκτοπισμένων πληθυσμών στην περιοχή Ντζούγκου, ζητά τη δίκαιη και αξιοπρεπή μεταχείριση των δύο μελών της.
Οι εθελοντές των ΓΧΣ παρέχουν με ουδετερότητα υποστήριξη στους πληθυσμούς- θύματα των ένοπλων συγκρούσεων και διατηρούν πλήρη ανεξαρτησία από όλες τις πολιτικές, οικονομικές ή θρησκευτικές δυνάμεις.