You are here
Front page / Νέα / Ανησυχητικές οι συνθήκες υγείας στους καταυλισμούς του Ιτούρι όπου οι ΓΧΣ ξαναρχίζουν δραστηριότητες
Οι ομάδες των ΓΧΣ που επέστρεψαν μετά την οχταήμερη αναστολή των δραστηριοτήτων τους στον καταυλισμό Τσε, βρήκαν την κατάσταση άκρως ανησυχητική. Τουλάχιστον 25 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους στο διάστημα των τελευταίων έξι ημερών, δεδομένου ότι στο μεσοδιάστημα υπήρξε παντελής έλλειψη βοήθειας.
Σύμφωνα με τον Πάτρικ Μπαρμπιέ, επικεφαλής της αποστολής των ΓΧΣ στην περιοχή Ιτούρι: «Στον καταυλισμό επικρατεί απίστευτο χάος και ο αριθμός των ατόμων που συρρέει σε αυτόν συνεχώς μεγαλώνει, καθώς είχαμε περίπου 200 με 300 νέες αφίξεις. Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που υποφέρουν από διάρροια ενώ οι συνθήκες υγιεινής στον καταυλισμό συνεχώς επιδεινώνονται».
Τα περιστατικά βιασμών, συμπεριλαμβανομένων των βιασμών που διαπράττονται από συμμορίες, συνεχίζονται σε μεγάλη κλίμακα. Στο Τσε μάλιστα, αναφέρθηκαν τουλάχιστον έξι περιστατικά.
Οι κάτοικοι υποδέχθηκαν με ενθουσιασμό και ανακούφιση τον ερχομό της ιατρικής βοήθειας σε μία χρονική στιγμή που η ασφάλειά τους παραμένει αβέβαιη. Ο πληθυσμός του καταυλισμού ανέρχεται τώρα σχεδόν στα 10.000 άτομα.
Στον καταυλισμό Κάκουα, στα βορειοανατολικά της Μπούνια, κοντά στη λίμνη Άλμπερτ, μία άλλη ομάδα των ΓΧΣ βρέθηκε αντιμέτωπη με τη σοβαρή επιδείνωση της υγείας του πληθυσμού. Συγκεκριμένα, διαπιστώθηκαν πολλά σοβαρά περιστατικά διάρροιας με αφυδάτωση, τα οποία δεν είχαν καμία ιατρική παρακολούθηση για μέρες.
Μία γυναίκα που γέννησε με επιπλοκές και παρουσίαζε σοβαρή απώλεια αίματος κατά τις δύο τελευταίες ημέρες, πέθανε κατά τη διάρκεια της μεταφοράς της στην Μπούνια. Στον καταυλισμό που αριθμεί 5.000 κατοίκους αναφέρονται δύο με τρεις θάνατοι ημερησίως, γεγονός που υποδηλώνει ένα υψηλό και ολοένα αυξανόμενο ποσοστό θνησιμότητας.
Στις 4 Μαρτίου, μία άλλη ιατρική ομάδα επισκέφτηκε το χωριό Λόγκα, περίπου τριάντα χιλιόμετρα βόρεια της Μπούνια, στο οποίο την 1η Μαρτίου είχε πραγματοποιηθεί στρατιωτική επιχείρηση. Φανερά καταβεβλημένοι οι άνθρωποι υποδέχθηκαν την ομάδα των ΓΧΣ που επισκέφτηκε το χωριό, ένα μικρό εμπορικό μέρος, που είχε μερικώς καταστραφεί. Οι εθελοντές των ΓΧΣ δε βρήκαν τραυματίες επί τόπου. Ωστόσο, το πρωί της 5ης Μαρτίου, όταν επέστρεψε η ομάδα των γιατρών, οι κάτοικοι ανέφεραν πως αρκετοί τραυματίες κρύβονταν ακόμα στο δάσος αλλά ήταν πολύ φοβισμένοι για να βγουν.